A Streamlabs és az OBS Studio a legnépszerűbb választások a közvetítő szoftverek között. Melyik a megfelelő számodra? Olvasd el közvetlen összehasonlításunkat, hogy megismerd az egyes szoftverek kulcsfontosságú jellemzőit és tulajdonságait.

A két legnépszerűbb közvetítő szoftver az OBS Studio és a Streamlabs. Mindkettő kompatibilis a legnagyobb közvetítő platformokkal, mint a YouTube, Twitch és Facebook, és mindkettő rendelkezik azokkal a funkciókkal, amelyekre az élő videótartalom készítőknek szükségük van. Habár az OBS és a Streamlabs sok szempontból hasonlóak, vannak kulcsfontosságú különbségeik. Ez az összehasonlító útmutató segít eldönteni, hogy számodra melyik a megfelelő: az OBS vagy a Streamlabs?

OBS Studio (Open Broadcaster Software)

Akár új vagy a közvetítés világában, lehet, hogy hallottál már az OBS Studioról. Ez a szabadon elérhető, nyílt forráskódú, nagy teljesítményű közvetítő program az összes modern közvetítő szoftver előfutára. Így nem meglepő, hogy a Streamlabs és az OBS Studio kódja majdnem ugyanaz, néhány módosítással.

Előnyök

  1. Nyílt forráskód

Az Open Broadcaster Software-t hivatalosan 2012-ben adták ki. Nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy a fejlesztők testreszabható bővítményeket és lenyűgöző effekteket hozhatnak létre. Mivel bárki bármikor áttekintheti a kódot, ez azt is jelenti, hogy a hibák és zavarok gyorsan megoldódnak.

  1. Képernyőfelvétel

Az OBS elsősorban élő közvetítő szoftverként ismert, de képernyőrögzítőként is használható. Hozzáadhatod a kamerádat és mikrofonodat is forrásként, hogy dinamikusabbá tedd a képernyőfelvételt. Az OBS lehetővé teszi az élő közvetítést és a videó felvételét egyszerre is.

  1. Testreszabható felület

Az OBS Studio felülete teljesen testreszabható, a képernyő helyzetétől kezdve az ablakok méretéig. Egyszerűen húzd és vidd az összes elemet a munkaterületen. Ezen kívül a beállítások sokfélesége lehetővé teszi, hogy a programot a saját specifikációidnak megfelelően konfiguráld, beleértve a képkockasebességet (fps).

  1. Alacsony CPU-használat

Az OBS Studio egy másik előnye az alacsony CPU-használat – ez különösen fontos jellemző a közvetítéshez. A lehető legsimább közvetítés eléréséhez két lehetőséged van: vagy vásárolsz egy erős számítógépet, vagy olyan szoftvert használsz, amely nem terheli meg a rendszer központi processzorát.

  1. Elsőként kap frissítést

Mivel az OBS Studio az ilyen típusú legrégebbi szoftver, gyorsan megkapja a legújabb frissítéseket, funkciókat és javításokat. Például, ha az Nvidia kiad egy frissítést, mint egy új GPU kódolót vagy meghajtót, az OBS Studio lesz az első közvetítő programok között, amely megkapja.

  1. Többplatformos támogatás

Az OBS Studio támogatja az élő közvetítéseket gyakorlatilag minden népszerű közvetítő platformon, beleértve a Twitchet, a YouTube Live-ot, a Facebook Live-ot és még sok mást. Kompatibilis a Windows, macOS és Linux rendszerekkel is.

  1. Ingyenes használat vízjel nélkül

A piacon számos közvetítő szoftver használata vásárlást igényel. Vagy ingyenes tervet kínálnak, de a közvetítéseidre a saját vízjelüket helyezik. Az OBS 100%-ban ingyenes, minden funkciója elérhető minden felhasználó számára fizetés nélkül. Az OBS közvetítéseiden sem lesz vízjel.

  1. Hangkeverés

Az OBS-be beépített hangkeverő műszerfal található, így tökéletes hangot hozhatsz létre az élő videóidhoz. Használhatsz olyan funkciókat, mint a többcsatornás beállítások, a térhangzás és még a zajszűrés is.

Hátrányok

  1. Alacsony bővítmények választéka

Bár az OBS Studio felülete felhasználóbarát és egyértelmű, van egy hátránya. A szoftver kevés funkciót kínál, mint például a csevegések és a testreszabható témák, amelyeket általában overlay-eknek neveznek. Vannak módok ezek hozzáadására, de sajnos a bővítmények nem részei a standard szoftvernek. Azonban hozzáférést kaphatsz funkciókhoz, mint a csevegés, overlay-ek és testreszabások, ha az OBS-t Restreammel kapcsolod össze – erről részleteket lentebb találsz.

  1. Nincs audiófájlok forrásként való használata

Ha van egy audiólejátszó listád a PC-den, amit szeretnél a közvetítéseden lejátszani, nem leszel képes ezeket az audiófájlokat forrásként hozzáadni.

  1. Nincs Windows XP támogatás

Sajnos az OBS Studio nem fut Windows XP-n. Sokan nem találják ezt nagy hátránynak, de azért mégiscsak egy hátrány.

  1. Zavaró felhasználói felület

Bár az OBS teljes mértékben testreszabható és ingyenesen használható, egy kicsit hiányzik a felhasználóbarátságból. Első alkalommal nyitva kicsit zavarónak tűnhet, és valószínűleg néhány útmutatót meg kell nézned vagy elolvasnod, mielőtt kényelmesen tudnád használni az OBS-t.

  1. Egy célállomásra való közvetítés

Az OBS integrálódik az összes nagyobb közvetítő platformmal, de csak egyetlen célállomást tudsz választani közvetítésre egyszerre.

Streamlabs

A Streamlabs az OBS Studio javított változataként került kifejlesztésre. A Logitech figyelembe vette a legkisebb hibákat és megpróbálta azokat kijavítani. Bizonyos szempontokból a Streamlabs jobb az OBS-nél, de nem mindenben.

Előnyök

  1. Egyszerű beállítási folyamat

A Streamlabs beállításához kövesd ezeket az öt egyszerű lépést:

Töltsd le a telepítőt a PC-re. Futtasd a telepítőt. Kapcsold össze a közvetítői fiókodat. Futtasd az optimalizálót (automatikus beállításokhoz). Add meg a közvetítési kulcsodat, és indítsd el a közvetítést!

  1. Beépített csevegés

A beépített csevegési funkcióval nem kell több böngészőfület nyitva tartanod. A Streamlabs lehetővé teszi, hogy a programon belül kezeld a csevegést. A csevegés maga rengeteg előnnyel jár a közönség bevonásához, beleértve a hasznos moderáló eszközökkel ellátott csevegőrobotot.

  1. Ingyenes testreszabás

A Streamlabs számos ingyenes, integrált témát kínál többféle overlay-jel – a hétköznapi statikus témáktól a lenyűgöző animált vizuálokig. Választhatsz egyet a játszott játékodhoz vagy személyes preferenciáidhoz illően. Az értesítéseket is egyedivé teheted a csatornád számára.

  1. Tesztgomb

A Streamlabs egyik legpraktikusabb funkciója a teszt widget. Ez a gomb lehetővé teszi, hogy egy egyszerű kattintással ellenőrizd mindent, mielőtt élőben mész. Biztosíthatod, hogy a közvetítési értesítéseid megfelelően legyenek beállítva.

  1. Monetizációs lehetőségek

A Streamlabs lehetővé teszi, hogy a nézőidtől támogatást kapj, díj fizetése nélkül. Tervezhetsz és értékesíthetsz saját márkájú termékeket a Streamlabs platformon belül. Ha frissítesz a Streamlabs Ultrára, létrehozhatsz egy egyedi támogatási oldalt a saját domain neveddel.

  1. Mobil eszközökön való közvetítés

A Streamlabs-t asztali számítógépen vagy mobil eszközön is használhatod, így nagyobb rugalmasságot biztosítva az élő videótartalom létrehozásakor.

Hátrányok

  1. Nagyobb CPU használat

Sajnos a sokféle szép funkció, testreszabott témák és hasznos widgetek több erőforrást igényelnek a számítógépedtől. Ezért győződj meg róla, hogy erős feldolgozó teljesítménnyel rendelkező PC-d van, mielőtt a Streamlabs-t használnád.

  1. Nincs hangparancs

Az integrált csevegőrobot nem tartalmaz hangparancsokat a csevegéshez, ellentétben az önálló verzióval. Ennek eredményeként külön kell futtatnod a csevegőrobotot a Streamlabs-től, ha szükséged van a hangparancsokra.

  1. A legjobb funkciók fizetett előfizetést igényelnek

A Streamlabs rengeteg felhasználóbarát funkcióval rendelkezik, de a legjobbak, mint például a többcsatornás közvetítés vagy a vízjel eltávolítása, csak akkor érhetők el, ha fizetsz a Streamlabs Ultra előfizetésért.

GYIK

Jobb a Streamlabs az OBS-nél?

A Streamlabs néha könnyebben használható, mint az OBS, de az OBS kevesebb feldolgozási erőforrást használ a számítógépen. Az OBS összes funkciója ingyenesen használható, míg a Streamlabs néhány legjobb funkcióját csak a fizetett tervén kínálja.

Miért használják az emberek a Streamlabs-t az OBS helyett?

A Streamlabs több funkcióval rendelkezik és intuitívabb felhasználói felületet kínál, mint az OBS. Mivel az OBS nyílt forráskódú, nincs hivatalos támogatása – azonban az OBS közössége elég aktív, és általában található válasz, ha valami probléma merül fel. A Streamlabs-nek beépített monetizációs rendszere is van, lehetővé téve a közvetítőknek az áruházak vagy adományoldalak beállítását.

Professzionális közvetítők használják az OBS-t vagy a Streamlabs-t?

Sok profi közvetítő az OBS-t használja, mert teljes kontrollt biztosít a közvetítéseik felett. Az OBS az elsődleges szoftver a képernyőfelvételhez is, amit sok profi közvetítő használ. A Streamlabs kezdőbarátabb, de nem feltétlenül pénztárcabarát, ha szűkös a költségvetésed.

Több CPU-erőforrást használ a Streamlabs, mint az OBS?

Igen, a Streamlabs több CPU-erőforrást használ, mint az OBS. A Streamlabs több funkciót kínál, mint az OBS, így normális, hogy több erőforrást igényel.

A Streamlabs az OBS tulajdonában van?

Nem, a Streamlabs nem az OBS tulajdonában van. A Streamlabs szoftver az OBS-en alapul, ezért hosszú ideig “Streamlabs OBS”-nek vagy “SLOBS”-nek hívták. A Streamlabs hivatalosan 2021 végén változtatta meg a nevét “Streamlabs Desktop”-ra, miután megállapodásra jutott az OBS mögött álló csapattal.

Alkalmas a Streamlabs felvételek készítésére?

Használhatod a Streamlabs-t videók és képernyőfelvételek készítésére. Egyszerűen hozz létre egy jelenetet a számítógéped képernyőjével forrásként, állítsd be a beállításokat, majd nyomd meg a felvétel gombot, amikor készen állsz a kezdésre.

Összefoglalás

A Streamlabs és az OBS Studio mindkettő rendelkezik pozitív és negatív tényezőkkel, amelyeket figyelembe kell venni, amikor eldöntöd, melyiket használd. Mindkettő ingyenes és nyílt forráskódú, így könnyen letölthetők és kipróbálhatók. Teljesítmény szempontjából mind a Streamlabs, mind az OBS Studio kiváló eredményeket ér el. Azonban az OBS Studio kevesebb rendszererőforrást igényel. Ha gamer vagy és erős PC-d van, a Streamlabs a jobb választás.