Elgato 4K60 Pro legjobb rögzítőkártya?

Egyik leggyakoribb probléma, amivel találkozom, amikor a játékaimat vagy játékbenchmarkokat próbálom rögzíteni belsőleg, legyen szó a GeForce Shadowplay-ről vagy bármely másik harmadik féltől származó szoftverről, hogy ez rendszerint befolyásolja a PC teljesítményét.

Így csökken a képkockák száma, néha akadozást vagy lagot okozva. Sok streamert látok, akiknek a játékuk akadozik vagy hirtelen komoly lagba ütközik. Nos, egy hatékony megoldás a rögzítőkártya használata, és ma az Elgato 4K60 Pro MK.2-t fogjuk megvizsgálni.

Ez valójában a második generáció, az első kicsit nagyobb méretű volt a MK.2-höz képest. Több új funkció vagy javítás is van. Tehát, ha rögzíteni szeretnéd a játékaidat, különösen azokat a legjobb pillanatokat, vagy streamelsz; maradj velünk és olvass tovább az Elgato 4K60 Pro MK.2 áttekintésünkről alább, és tudj meg többet erről a rögzítőkártyáról.

Elgato 4K60 Pro MK.2 áttekintés – „Tökéletes 4K HDR rögzítés”

Tavaly Q3-ban az Elgato kiadta az Elgato 4K60 Pro MK.2-t, ez a 4K rögzítőkártyájuk második generációja (ezért MK.2). Az elsőt is Elgato 4K60 Pro-nak hívták, de kevesebb funkcióval rendelkezett, és fizikailag is nagyobb volt. Kicsit zavaró, de csak jegyezd meg, hogy az új modellen MK.2 van, és az előző modellt már megszüntették. Referenciaként alább láthatók az RÉGI 4K60 Pro fotói.

old elgato 4k60 pro 02old elgato 4k60 pro 01

 

Az újabb Elgato 4K60 Pro MK.2 (lásd alábbi fotó) képes 2160p felbontású rögzítésre 60 fps mellett, és emellett HDR10 rögzítésre is képes. Nem vagyok különösen izgatott az HDR10 miatt, de jó funkció, és a jövőben hasznos lesz, amikor az HDR10 (igazi HDR) „alapértelmezett” funkcióvá vagy legalábbis gyakori funkcióvá válik a legtöbb játékmonitorban.

elgato 4k60 pro mk2 capture card review 02

Jelenleg az HDR még nem annyira népszerű. A legtöbb játékmonitor manapság csak HDR400 vagy HDR600, messze az HDR10-től vagy az igazi HDR-től, 1,000 nites fényerővel. A monitor cégek csak ráragasztják monitorjaikra, hogy azt mondják, monitorjaik „HDR-képesek” vagy „HDR-késznek”. Ez egy marketing kifejezés, hasonlóan a „VR Kész”-hez vagy a „Játék”-hoz vagy az „RGB”-hez, hogy jobban eladják termékeiket.

A magas képfrissítési frekvenciájú monitorok gyakoribbak az HDR monitoroknál. Az újabb játékmonitorok általában magas képfrissítési frekvenciát kombinálnak HDR400 vagy HDR600-zal. Csak nagyon kevés van igazi HDR-rel, és ezek általában a nagyon drága oldalon vannak.

Továbbhaladva, az Elgato 4K60 Pro MK.2 1080p rögzítést is támogat 240 fps mellett és 1440p-t 144 fps mellett.

Ez a rögzítőkártya ultra-alacsony késleltetésű Instant Gameview technológiát is kínál, akár 240Hz-es átviteli támogatással.

A streamerek számára, ha van egy elég erős grafikus kártyád a 4K felbontású játékok futtatásához, mint a GeForce RTX 2080 Ti; az 4K60 Pro MK.2 lehetővé teszi, hogy magas hűségű játékokat játssz, miközben egyszerre streamelsz a Twitch-re 1080p 60 fps mellett, és rögzíted a játékmenetedet 2160p 60 fps-sel HDR10-nel a tároló meghajtódra.

Szükséged lesz egy két PC-s beállításra, hogy a legtöbbet hozd ki a funkcióiból vagy maximalizáld a képességeit. Ezt eleinte félreértettem. Az 4K60 Pro MK.2 használható egyetlen PC-s beállításban is, de ez nem az ideális beállítás. A rendszered teljesítménye szenvedhet, vagy egyáltalán nem működhet megfelelően.

Az Elgato 4K60 Pro MK.2 továbbfejlesztett hardveres tónusleíró funkciót is kínál, amely lehetővé teszi, hogy HDR-ben játssz, miközben SDR-ben rögzítesz. Ez a funkció biztosítja, hogy a legjobb színvisszaadást kapd meg, anélkül, hogy megterhelnéd a rendszeredet. Több rögzítési adatfolyamot is támogat, amelyeket több alkalmazásból küldenek, mint az OBS és az Elgato 4K Capture Utility. És azoknak a hardcore streamereknek, akik több 4K60 Pro MK.2-t telepíthetnek ugyanarra a PC-re, így egyszerre több kamerából, konzolból és PC-ről rögzíthetnek videót.

Alább egy összehasonlító táblázat látható a 4K60 Pro és a HD60 Pro és HD60 S között. Szerintem nagyon nyilvánvaló, melyik a képesebb rögzítőkártya a három közül. Ezután vessünk egy közelebbi pillantást magára a rögzítőkártyára.

elgato 4k60 pro vs hd60 pro vs hd60 s

 

Csomagolás és Közelebbi Megtekintés

1659634288 img 1810763

1659634288 img 1810771

 

1659634288 img 1810762

1657215082 img 1791526

elgato 10gas9901 game capture 4k60 pro 1709813

1659634288 img 1810777

Az Elgato 4K60 PRO MK.2 doboza nem jelzi, hogy ez a Mark 2 verzió vagy az újabb. Csak a „4K60 PRO” felirat látható a tetején, néhány funkcióval a doboz elő- és hátoldalán felsorolva.

Azonban az újabb verzió felismerhető, mivel maga a rögzítőkártya kisebb, ahogy az a dobozon lévő fotón is látható. Az idősebb verzió méretei 178mm x 121mm x 21mm, míg a MK.2 csak 56mm x 121mm x 19mm.

A doboz tartalmazza a rögzítőkártyát, egy HDMI kábelt, és egy kisebb vagy alacsony profilú PCI konzolt vékony PC házakhoz. Az újabb 4K60 PRO MK.2-nek nincs hátlapja, ahogy az a fenti fotón látható. Ez a kisebb x4 PCIe interfészt használja, így a rögzítőkártyát PCIe x16, x8 vagy x4 foglalatba is telepítheti.

A rögzítőkártyán két HDMI port található; az egyik a HDMI bemenet, amely nincs titkosítva, a másik pedig a HDMI kimenet, amely lag-mentes átvitelt biztosít. A „játékrendszered” videokártyájának HDMI kimenetét csatlakoztasd az Elgato rögzítőkártya HDMI bemenetéhez. A rögzítőkártya HDMI kimenetét használhatod a kimenet megjelenítésére egy másik monitoron; ez opcionális.

Az Elgato 4K60 Pro MK.2 teljesen csatlakoztatható és lejátszható eszköz. Ez azt jelenti, hogy nem kell telepítened semmilyen illesztőprogramot a rendszereddel való működéséhez. De szükséges, hogy Windows 10 (64 bites) rendszeren futtass, legalább egy 6. generációs Intel Core processzorral vagy AMD Ryzen 7 CPU-val.

Az Elgato azt mondja, hogy legalább egy NVIDIA GeForce GTX 10xx sorozatú grafikus kártyára van szükség (vagy újabbra). Még nem teszteltem az AMD újabb RX 5000 sorozatú grafikus kártyáival, mivel az RTX 2080 és RTX 2080 Super Founders Edition grafikus kártyákat használtam a tesztelésem során. De később tesztelni fogom az AMD grafikus kártyáit is.

Telepítened kell az Elgato 4K Capture Utility-t vagy az OBS-t vagy XSplit-et a játékmeneted rögzítéséhez és felvételéhez. Rajtad múlik, melyik szoftvert használod, attól függően, mire van szükséged vagy melyik szoftverrel vagy ismerős. Legalábbis kompatibilis több népszerű alkalmazással, és a lehetőség adott.

Egy PC-ről PC-re beállításon kívül ez a rögzítőkártya nagyszerű a PS4 Pro, Xbox One X, Twitch és YouTube számára is.

Nem vagyok 100%-ig biztos benne, hogy támogatni fogja a közelgő PS5-öt és Xbox Series X-et, de azt hiszem, igen. A kódolás szempontjából HEVC/H.265 HDR-t és ACV/H.264-et használ.

Elgato 4K Capture Utility

Játékfelvétel készítéséhez szükséged lesz egy felvételi szoftverre, és szerencsére az Elgatonak van egy 4K Capture Utility nevű szoftvere. Ez egy teljesen ingyenes szoftver, amely az 4K60 Pro MK.2-vel együtt működik. A játékfelvételek egyszerű rögzítése mellett rendelkezik Flashback Recording funkcióval is, amely lehetővé teszi a játékmenet retroaktív mentését kényelmes DVR-szerű vezérlőkkel. Lehetővé teszi a mikrofon hangjának külön sávban történő rögzítését, mint egy Élő Kommentár. Gyakorlatilag szerkesztheted és rendezheted a játékmenetet, a játék hangját és a mikrofon hangját függetlenül a posztprodukcióban a 4K Capture Utility segítségével.

Ismételten, más szoftvereket is használhatsz, mint az OBS vagy XSplit, ha ezeket a szoftvereket részesíted előnyben, vagy ha ezekkel vagy ismerősebb.

A 4K Capture Utility egyszerű felhasználói felülettel rendelkezik. A bal felső sarokban található a Capture (Felvétel) és a Library (Könyvtár) fül. A Capture fülön látható a bemeneti élő adás, és itt kezdheted meg vagy állíthatod le a felvételt. A Library fülön lényegében az összes felvétel látható, amit készítettél.

A jobb felső sarokban található az opciók menüje, amely egy fogaskerék ikonnal van jelölve. A 4-től 8-ig tartó fotók a különböző almenüket és opciókat mutatják meg az egyes opciók alatt. Itt konfigurálhatod a készüléked bemenetét és kimenetét; ez a beállításodtól és attól függ, hogyan szeretnéd, hogy a végeredmény kinézzen. Ismételten, rengeteg oktatóanyag van erről, attól függően, hogy milyen beállítást használsz vagy milyen eredményeket szeretnél elérni.

elgato 4k capture utility screenshots 01 1024x696

Megváltoztathatod a képminőséget vagy néhány tulajdonságát, mint a fényerő, kontraszt, telítettség és árnyalat. Ezután külön opció van a videó rögzítéséhez és a mikrofon bemenethez. Vegye figyelembe, hogy magasabb Bit Rate-nél a videó minősége javul, de jelentősen megnöveli a rögzített videó fájlméretét is. Ezért győződj meg róla, hogy elegendő tárhelyed van, vagy a megfelelő konfigurációt használod a beállításodtól és/vagy aElgato 4K60 Pro MK.2 áttekintés Végső Megállapítás Úgy gondolom, hogy az Elgato 4K60 Pro MK.2 kiváló rögzítőkártya, különösen a játékfelvételek készítéséhez és azok pillanatainak rögzítéséhez anélkül, hogy befolyásolná a játékrendszered teljesítményét és játékélményét. Bár még nem teszteltem a versenytárs rögzítőkártyáit, mint az AVerMedia-tól származókat, és nem állítom, hogy melyik a legjobb rögzítőkártya a piacon; a 4K60 Pro MK.2 biztosan a népszerűbb választás, és kényelmesen mondhatom, hogy jelenleg az egyik legjobb rögzítőkártya, ha nem a legjobb.

elgato 4k capture utility screenshots 02elgato 4k capture utility screenshots 03

A 4K Capture Utility is könnyen használható és nagyszerű eszköz, amely a rögzítőkártyával együtt működik. Jó dolog, hogy ez a szoftver ingyenes. Ellenkező esetben talán más véleményem vagy ítéletem lenne, ha nem lenne ingyenes, figyelembe véve, hogy a 4K60 Pro MK.2 már prémium árat kér.

elgato 4k capture utility screenshots 04

 

elgato 4k capture utility screenshots 06

elgato 4k capture utility screenshots 07 1024x696

 

elgato 4k capture utility video library

Ezenkívül rengeteg használati eset van a 4K60 Pro MK.2 számára a játékfelvételek vagy streaming puszta rögzítésén kívül. Gyakorlatilag minden rögzíthető, amit a kijelződön látsz; tehát ez azt jelenti, hogy használhatod oktatóvideók vagy „hogyan kell” útmutatók készítésére is, amelyek nem csak a játékokra korlátozódnak, hanem általában a PC-re vagy Windowsra is vonatkozhatnak.

Bár még nem fedeztem fel teljesen a 4K60 Pro-t, különösen a streaming oldalán, egy hátrányt látok ezzel kapcsolatban, hogy szükséged van egy másik PC-re a rögzítési / felvételi rendszerként.

Például: PC-ről PC-re, PS4 Pro-ról PC-re vagy Xbox-ról PC-re. Ha nincs külön PC-d, amely a „rögzítő rendszerként” szolgál, a cég nemrég kiadta az Elgato 4K60 S+ -t, egy külső rögzítőeszközt, amely lehetővé teszi, hogy akár 4K60 HDR10 játékmenetet közvetlenül egy SD kártyára rögzíts anélkül, hogy szükség lenne egy csatlakoztatott PC-re. Ezt még nem fedeztük fel, és ez a jövő témája.

Összességében úgy gondolom, hogy az Elgato 4K60 Pro MK.2 rögzítőkártya nélkülözhetetlen periféria a streamerek vagy játékosok számára, akik fel akarják venni a játékmenetüket és megosztani azt a világgal. Kicsit drága, de egyszerűen jól működik.